“Petlas’ı satın aldığımız 2005 yılındaki üretimimizi 10 kat daha artırdık.”

 

"Petlas' ı satın aldığımız 2005 yılındaki üretimimizi 10 kat daha artırdık." diyen Abdulkadir Özcan AŞ Pazarlama Müdürü Sarper Aksu 2010 yılı cirosu ile 2011 yılı cirosunu da karşılaştırarak, "Petlas AŞ olarak 2010 yılında yaklaşık 335 milyon TL olan ciromuz, 2011 yılında yaklaşık 545 milyon TL olarak gerçekleşmiştir." dedi.

Aksu, "Bu cirolar 2010 yılında bizi Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içinde 170, 2011 verilerine göre de 133. sıraya taşımıştır. Hedefimiz 2012 verileriyle Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içine ilk 100 firma arasında yer almaktır." şeklinde konuştu.

2012 yılının ilk 9 aylık dönemde yüzde 30'luk bir büyüme yakaladıklarına dikkat çeken Aksu, "Petlas üretimde kaliteyi daha üst seviyelere taşımak ve dünya standartlarında bir marka olabilme yolunda dünyanın son teknolojilerine sahip makinaları satın aldı. Son 7 yıl içinde 200 milyon doların üzerinde fabrikaya yatırım yaptı." dedi.

Almanya, Hollanda, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, İspanya, İngiltere, Polonya, İsveç, Fransa, İtalya, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan, Avustralya, Cezayir, Fas, Mısır, Libya, Suudi Arabistan, Irak, ABD, Brezilya, Meksika, Ukrayna başta olmak üzere 98 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini dile getiren Aksu, "2010 yılı verileriyle ihracatçı firmalar sıralamasında bin firma arasında 97. sırada yer aldık, 2012 yılı verileriyle hedefimiz ilk 50 firma arasında olmaktır." dedi.

Petlas'ın her türlü kara taşıt lastiği ile askeri uçak lastiği üretimini gerçekleştirdiğine ve tüm ürün gruplarını da ihraç edebildiğine vurgu yapan Aksu, "Yapılan görüşme ve incelemeler sonucunda 2012 yılının Temmuz ayı itibariyle Güney Kore hava kuvvetleri bünyesindeki F16 uçaklarının 2 yıl boyunca lastik ihtiyaçlarının PETLAS markası olarak karşılamaktan mutlu olacağız." dedi.

Aksu, "Lastik sektörü dünyada olduğu gibi ülkemizde de kendini devamlı yenilemektedir. Türkiye'de araç sayısı diğer ülkelere göre daha hızlı artmaktadır. Araç sayısının artması pazarımızı daha da büyütmektedir. Pazarı besleyen 3 ana alan, iç pazar, ihracat ve OE (orjinal ekipman) dir." dedi.

Sektörde yüzde 100 yerli üretim yapan tek firma olduğuna dikkat çeken Aksu, "Tamamen Türk Mühendisleri ve çalışanlardan kurulu kadromuz ve ARGE departmanımız ile kendi teknolojilerimizi kullanarak Petlas'ı dünya ölçeğinde bir firma yapmak için çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Japonlarla 516 milyon dolarlık yatırım yapılacak…

Petlas Lastik AŞ'yi bünyesinde bulunduran Abdulkadir Özcan AŞ (AKO) olarak Japon Sumitomo Rubber Industries firması ile 516 milyon dolarlık yatırım kararı aldıklarını dile getiren Aksu, "AKO grup, Türkiye'de 1970 yılından bu yana otomotiv sektörü içerisinde yer alarak aynı çatı altında hem kendi markasının satış ve pazarlamasını gerçekleştiren hem de dünya markalarının lastik ithalat ve satışını yapan tek firma olma özelliğini taşımaktadır.

7,6 milyar dolar cirosu olan Sumitomo lastik firması ile AKO grup yatırım ortaklığında Dunlop, Falken, Sumitomo markalarının üretimi yapılacak olup bu üretimin yüzde 80'i yurt dışına ihraç edilecek, geri kalan yüzde 20'lik dilim ise iç pazarda satışa sunulacaktır. AKO grup ve Sumitomo olarak kurulacak fabrikanın temeli 2013 yılının başında atılacaktır. Fabrika Çankırı Organize Sanayi bölgesinde 1 milyon metrekarelik arsa üzerine 500 bin metre karelik kapalı alan olmak üzere inşa edilecektir.

516 milyon dolarlık bir yatırımla faaliyete girecek olan fabrikada 2 bin kişinin istihdam edilmesini öngörmekte ve fabrikanın en geç iki yıl içerisinde üretime geçmesini planlamaktayız." diye konuştu.

Aksu: "Bugün itibariyle üretimde olan ürün sayısı 747 adettir. Petlas'ın proje aşamasındaki ürün sayısı ise 117'dir. Gücün ve performansın kusursuz uyumuyla yeni Petlas performans lastiğimiz PT741, ürettiğimiz otomobil grubu yeni desenimizdir." dedi.